Daniel says: I'm working on it !!!

הפקולטה להנדסה

הנדסת פלסטיקה: תואר ראשון

ראש המחלקה : פרופ' חנה דודיוק

משך הלימודים לתואר "בוגר" הוא ארבע שנים

סה"כ נקודות זכות לתואר: 160.0

המחלקה להנדסת פלסטיקה מעניקה את התואר האקדמי:

בוגר במדעים Bachelor of Science B.Sc

 
התעשיות בישראל ובעולם, המבוססות על החומרים הפולימרים ועל טכנולוגיות הפלסטיקה, מהוות את התשתית העיקרית של התעשיה המודרנית המתקדמת, והן מצויות באופן מתמיד בתנופת פיתוח וחידושים. בישראל, תעשיית מוצרי הפלסטיקה בלבד מייצאת בשנה מוצרים בשווי של מעל 2.5 מיליארד דולר ומייצרת, בנוסף, עבור השוק המקומי בהיקף של 2 מיליארד דולר בשנה.
 
יש לציין שתעשיות העל המודרניות, המייצרות ומייצאות בהיקפים של עשרות מיליארדי דולרים, מבוססות ומשלבות חומרים פלסטיים במוצרים ובטכנולוגיות שלהם. המשך התפתחותם של התעשיות השונות מותנה בכוח אדם טכנולוגי ואקדמי ברמה גבוהה אשר מכיר את מגוון החומרים והתהליכים ומתעדכן בהתפתחותם המואצת. המחלקה להנדסת פלסטיקה בשנקר היא היחידה בישראל המכשירה מהנדסי פלסטיקה B.Sc) ו- .(M.Sc
 
בין חברי הסגל במחלקה ניתן למצוא מדענים מתחום הפולימרים אשר קיבלו הכשרתם במוסדות מחקר מובילים וצברו ניסיון תעשייתי רב. רובם משמשים, ליד עבודתם האקדמית, גם כיועצים ושותפים בפרוייקטים מתקדמים רבים בארץ ובעולם. בוגרי המחלקה מיועדים לשמש כאנשי מו"פ, מתכננים ומנהלים בתעשיות מגוונות: מתעשיות פלסטיקה מסורתיות ועד לתעשיות בתחום תעשיית התעופה, מיקרו-אלקטרוניקה, רפואה, תעשייה ביטחונית, ננוטכנולוגיה, חקלאות, ציפויים ודבקים ומוצרי עשה זאת בעצמך. החומרים הפלסטיים תופסים נתח רחב גם בתעשיית האריזות, בניין, מכוניות, מוצרי צריכה ותעשיות העל, וההיבט האקולוגי של פלסטיקה ממקורות מתחדשים ("פלסטיקה ירוקה") תופס מקום מרכזי וחשוב.
 
מסלול ייחודי בשנקר: מסיימים תואר ראשון וממשיכים במסלול ישיר לדוקטורט בארה"ב!
 
במחלקה שלושה מסלולי התמחות:
 
1. הנדסת אריזה ופלסטיקה ירוקה (חומרים, טכנולוגיות, עיצוב)
את החומרים הפלסטיים ניתן למצוא בכל תחומי חיינו: חקלאות, תעשיה ובנין, חשמל ואלקטרוניקה, תעבורה, ביגוד והנעלה, רפואה, צריכה ביתית, צעצועים, ספורט ועוד, וכמובן, בתחום האריזה. תחום האריזה הוא אחד הסקטורים החשובים והמשמעותיים של שוק החומרים פלסטיים, והוא תופס ממנו נתך של יותר מ-25%. הסיבה העיקרית לכך היא הצורך לשמר חומרי מזון ותרופות, כמו גם מוצרי צריכה רבים אחרים.
 
במקרים רבים השימוש באריזה הוא קצר מועד, עבור חיי מדף של ימים עד מספר חודשים בלבד. עובדה זו מצריכה, מציאת דרכים יעילות לסילוק פסולת האריזה, או לחילופין טיפול באריזות הריקות בצורת שימוש מחדש (מיחזור), או על ידי יצירת שיטות וטכנולוגיות להתכלות כימית וביולוגית. הדבר יכול להיעשות אם על ידי יצירת ביו-פולימרים מתכלים ביולוגית ואם על ידי החלת תוספים שיכולים לזרז את תהליך ההתכלות בתנאי הסביבה החיצוניים.
 
יש לציין שעקב הצריכה המואצת של העולם המודרני, הולכים מקורות הנפט הגולמי ומצטמצמים ואיתם גם חומרי הגלם לייצור החומרים הפלסטיים, אשר נסמכים על מקורות אלה. הדבר מוביל בעשור האחרון לחיפוש קדחתני אחר מקורות חדשים של פולימרים לתעשיית הפלסטיקה, המבוססים על חומרים שמקורם ממקורות טבעיים מתחדשים.

מטרת הלימודים בהתמחות
מטרת הלימודים במסלול התמחות זה היא להקנות לסטודנטים בסיס של ידע רחב וכלים להבנה כוללת בתחומים הבאים: הנדסה וטכנולוגיות של אריזה לגווניה וסוגיה, פולימרים ופלסטיקה ירוקה (מתכלים וממקורות מתחדשים ותוספים), יישום תהליכי חדשנות ושיקולים סביבתיים בתכנון ועיצוב של מוצר, בחירה של חומרים מהיבט של תכן הנדסי פונקציונלי ושיקולים של איכות סביבה. תכנית הלימודים במסלול מאפשרת לאמן את הסטודנטים/יות לעבודה בתחום הפלסטיקה עם מגוון דיסציפלינות המשלבות אספקטים שונים של גישה 'ירוקה' וראיה סביבתית.
 
מבנה תכנית הלימודים
תכנית ההתמחות כוללת קורסים בנושאים של: אריזה - חומרים ותהליכים עם היבטים הנדסיים, פולימרים מתכלים ואריזה ירוקה, עיצוב - תהליכי חדשנות ויישום שיקולים סביבתיים, ובחירת חומרים בתכנון מתקדם וגישה 'ירוקה'. התוכנית בנויה כך שבוגריה יהיו עם ידע וכלים מעשיים המשמשים בתעשיית האריזה במגוון רחב של תחומים ויישומים.
 
2. תכנון בחומרים פלסטיים (מוצרים ותבניות)
תכנון המוצר בצד תכנון הכלים והתהליכים ליצורו, כמו גם בחירת החומר המתאים, מהווים חלק אינטגרלי מהמומחיות בהנדסת פלסטיקה. יש לציין שהצלחתו של מוצר תלויה רבות בתכנון הגיאומטרי הפונקציונלי, באסתטיקה החזותית/עיצובית ובעלויות הכוללות ליצורו. המעבר משלב של רעיון לשלב של ביצוע בפועל דורש תכנון מושכל אשר מכיל את כל המרכיבים התכנוניים שנמנו. לפיכך, הכרחי שיעמדו לרשות המהנדס שיטות וכלים סיסטמטיים מתקדמים לתהליך נבון של תכנון בחומרים פלסטיים.
 
מטרת הלימודים בהתמחות
מטרת הלימודים במסלול התמחות זה היא להקנות לסטודנטים כלים תכנוניים הכוללים את המרכיבים הבאים: בסיס וידע במחשוב, לימוד ושימוש בתוכנות ייעודיות לתכנון אינטראקטיבי וסימולציה (תכנון מוצר בתלת ממד, תכן מכני, תכן תבניות וכלי עיצוב, אנליזות מבנה, סימולציית תהליך עיבוד לעיצוב של מוצר בתבנית ועוד), עקרונות תכנון חזותי ופונקציונלי של מוצר, תכן מוצר בראיה הנדסית, עקרונות תכנון של תבניות וכלי עיצוב, תכנון ובחירה של חומרים מהיבט הנדסי, תכן וניתוח ובחירה של תהליכים.
 
תוכנית הלימודים במסלול מאפשרת לאמן את הסטודנטים/יות לעבודת תכנון סיסטמטית במגוון רחב של אובייקטים תכנוניים, ובאופן מיוחד בנושאים בעלי אופי מכני ופיסיקלי/הנדסי מורכב. התוכנית משלבת גם יישום של אסטרטגיות לבחירה אופטימלית של חומר ושל תהליך עיבוד באמצאות תוכנות מודולריות ייעודיות.
 
מבנה תכנית הלימודים
תכנית ההתמחות מלווה בתרגול של משימות תכנוניות (מעשיות ויישומיות) בעזרת כלים ממוחשבים, המשמשים בתעשייה במגוון רחב של תחומים ויישומים. היא בנויה כך שבוגריה יהיו מהנדסי תכנון מוצר, תהליך וחומר ברמה גבוהה, למגוון רחב של תעשיות ויישומים הנדסיים.
 

3. הנדסת חומרים ליישומים רפואיים (בשיתוף עם המחלקה להנדסה כימית)

ההנדסה הביו-רפואית בארץ ובעולם מתפתחת בקצב מהיר. המחקר הביו-הנדסי והתשתית שהוקמה עבורו ב-30 השנים האחרונות בישראל ובמדינות המתועשות, הביא את התחום לבגרות מדעית ותעשייתית, ומאפשרת מעבר רציף מהתשתית הטכנולוגית המתקדמת של המאה ה-20 לתעשיית ההי-טק הביו-רפואית של המאה ה-21.
 
התפתחות תשתיות התקשורת, טכנולוגיות המחשוב והטיפול במידע, תורמות גם הן לקידום ההנדסה הביו-רפואית. השינויים הללו מגדילים בהתמדה את דרישות השוק למכשור רפואי, מוצרי אבחון, חידוש רקמות וייצור אברים מפולימרים תואמים. לפיכך, הולכת וגדלה הדרישה למהנדסים לחומרים רפואיים, ותוכנית ייחודית זו באה לתת לכך את המענה.
 
מטרת הלימודים
מטרת הלימודים בתכנית היא להכשיר חוקרים ומהנדסים במחלקות להנדסת פלסטיקה והנדסה כימית ולצייד אותם בכלים שיאפשרו להם להתמודד עם בעיות סבוכות שדורשות ידע רב-תחומי והבנה של מערכות ביולוגיות, לצד התפתחויות בתחומי ההנדסה השונים. אפשרויות התעסוקה בהנדסה ביו-רפואית בתעשיית ההיי-טק, באוניברסיטאות, במכוני מחקר ביו-רפואי , בבתי חולים, בארגוני בריאות ובארגונים כלכליים, הולכות ומתרחבות בהתמדה, וזאת עקב ההתפתחות המרשימה במחקר בתחום ההנדסה הביו-רפואית, בקליניקה ובתעשייה, וקיים צורך במספר רב של מהנדסים לחומרים רפואיים. תוכנית הלימודים עונה לאתגרים המדעיים, ההנדסיים והטכנולוגיים שתחום חדשני זה מציב וממלאת תפקיד חשוב בהכשרת מהנדסים לחומרים רפואיים להובלת התחום, הן במחקר והן בתעשייה.
 
מבנה תכנית הלימודים
תכנית הלימודים בהתמחות זו בנויה כך שבוגריה יהיו מהנדסים ברמה גבוהה, שנתוני השכלתם יתאימו הן לתעשיות ההנדסית הביו-רפואיות והן לתעשיות הנדסיות אחרות. זוהי תכנית חדשה וייחודית שבמסגרתה ירכשו התלמידים הכשרה רב- תחומית כדי להכשירם לידע הנדרש בחומרים רפואיים, תוך העמקת ההבנה במערכות ביולוגיות, בפולימרים המשמשים בתעשיה ושימושם והן בממשק בין הביולוגיה לחומר.
 
רשימת קורסי חובה במחלקה להנדסת פלסטיקה:

שם הקורס

נקודות זכות

מקצועות כלליים: סה"כ 35.5 נקודות

 

אנגלית - לחייבים בלבד

 

חדו"א 1

5.0

חדו"א 2

5.0

אלגברה לינארית

3.5

פיסיקה 1 - מכניקה

5.0

פיסיקה 2 - חשמל

5.0

פיסיקה 3 – גלים

4.0

משוואות דיפרנציאליות

4.0

קורס בחירה מלימודי תרבות

2.0

יסודות בניהול: סה"כ 12.5 נקודות

 

יסודות השיווק והכלכלה

2.5

סטטיסטיקה למהנדסים

2.5

חשבונאות ותמחיר

2.5

ניהול ואיכות

2.0

יזמות בפלסטיקה - בחירה ^

3.0

מחשבים: סה"כ 10.0 נקודות

 

שרטוט ממוחשב בסיסי

3.0

המחשב ככלי עבודה

1.0

תכנות בשימוש MATLAB

3.0

בקרה לפלסטיקה

3.0

כימיה: סה"כ 23.0 נקודות

 

כימיה כללית: מעבדה

1.5

כימיה כללית לפלסטיקה 1

3.5

כימיה כללית לפלסטיקה 2

3.5

כימיה אורגנית 1*

3.5

כימיה אורגנית 2*

3.5

כימיה פיזיקלית *

2.5

תרמודינאמיקה 1 *

2.5

תרמודינאמיקה 2 *

2.5

(*) עם הנדסה כימית

מבוא להנדסת פלסטיקה 1

3.0

מבוא להנדסת פלסטיקה 2

3.0

כימיה של פולימרים לפלסטיקה 1

3.0

מעבדה בכימיה אורגנית ופולימרים

2.0

כימיה של פולימרים: פרקים מתקדמים ^

3.0

חומרים תרמופלסטיים 1

3.0

חומרים תרמופלסטיים 2

3.0

חומרים תרמוסטיים

2.5

חומרים מרוכבים: בחירה ^

3.0

אלסטומרים: בחירה ^

3.0

שיטות אפיון

4.5

עקרונות זרימה ומעבר חום

2.5

עיבוד - שיחול 1

2.0

עיבוד – שיחול 1 מעבדה

1.5

עיבוד שיחול 2

2.0

עיבוד שיחול 2 מעבדה

1.5

הזרקה זרימה ומעבר חום

2.0

עיבוד עיצוב לתבנית 1 מעבדה

1.5

ניפוח תרמופורמינג ומעבר חום

2.0

עיבוד עיצוב לתבנית 2 מעבדה

1.5

ריאולוגיה

2.0

פיסיקה ומכניקה של פולימרים

3.5

תכן בחומרים פלסטיים 1

3.0

תכן בחומרים פלסטיים 2

3.0

מבוא להנדסת חומרים מורחב

3.5

סמינר מחלקתי

0

פרויקט יישומי

4.0

סמינר פרויקט גמר

0

פרויקט גמר

8.0

 
התמחויות:
 

מסלול הנדסת חומרים ליישומים רפואיים (סה"כ: 13.5 נקודות זכות)

ביוכימיה 1

2.5

ביוכימיה 2

2.5

פיזיולוגיה 1

2.5

חומרים ביו-רפואיים

3

פולימרים מתכלים ביישומי רפואה

3

פזיולוגיה 2 * בחירה

2.5

מסלול הנדסת אריזה ופלסטיקה ירוקה (סה"כ: 12.0 נקודות זכות)

1) עקרונות בהנדסת אריזה

3.0

2) פולימרים מתכלים ואריזה ירוקה

3.0

3) CAMS- בחירת חומרים בעזרת המחשב

3.0

4) עיצוב למה ואיך?

3.0

מסלול תכנון בחומרים פלסטיים (סה"כ: 12.0 נקודות זכות)

שרטוט ממוחשב מתקדם

3.0

CAMS – בחירת חומרים בעזרת מחשב

3.0

עיצוב למה ואיך?

3.0

CAD בתכן תבניות

3.0

 

 

סה"כ נקודות לתואר:

160 נ"ז

 
 


    מלא/י את פרטיך ויועץ לימודים יחזור אליך בהקדם

    הנני מעוניין/ת לקבל מידע בתחום הלימודים באמצעות הדוא"ל